*alt_site_homepage_image*
lt
en ru

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille

Dokumentų legalizavimas ir tvirtinimas pažyma Apostille

Dokumento legalizavimo ar patvirtinimo pažyma (Apostille) reikia tam, kad vienoje valstybėje išduoti oficialūs dokumentai galiotų kitoje valstybėje.

Dokumentų legalizavimas – tai dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas. Dokumentų legalizavimas atliekamas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje ir diplomatinėse atstovybėse ar konsulinėse įstaigose.

Dokumentų tvirtinimas pažyma (Apostille) – tai dokumente esančio parašo, pasirašiusio asmens pareigų ir antspaudo tikrumo patvirtinimas pažyma (Apostille). Dokumentų tvirtinimą pažyma (Apostille) atlieka Lietuvos Respublikos notarai.

PASTABA:   

Asmenys, esantys užsienio valstybėje, prašymą dėl dokumentų, išduotų Lietuvos Respublikos institucijų, tvirtinimo pažyma (Apostille), gali pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai. Konsulinis mokestis už vieno dokumento legalizavimą – 20 eurų.

PASTABA:

Nuo 2025-01-21 Lietuvos Respublikos konsulinėse įstaigose priimami tik tokie Rusijos Federacijoje išduoti dokumentai, kurie patvirtinti pažyma Apostille.

Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje (toliau – LR DA) priimami legalizuoti valstybių, kurioms LR diplomatinė atstovybė yra akredituota, išduoti dokumentai (jei tos valstybės nėra prisijungusios prie Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo). Kai į LR DA teikiamas legalizuoti dokumentas yra išduotas valstybėje, kuriai LR DA yra akredituota, bet kurioje nereziduoja, jis turi būti papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios valstybės ambasadoje, veikiančioje LR DA rezidavimo valstybėje.

LR diplomatinėje atstovybėje taip pat priimami legalizuoti ir valstybių, kurioms LR DA nėra akredituota, išduoti dokumentai, jeigu atitinka šiuos kriterijus:

  • dokumentą teikiantis užsienio šalies pilietis teisėtai reziduoja LR DA akreditacijos valstybėje;
  • užsienio šalies pilietis asmeniškai teikia savo ar savo šeimos narių (vyro, žmonos, tėvų, vaikų bei įvaikių) dokumentus;
  • teikiamas dokumentas buvo papildomai legalizuotas dokumentą išdavusios šalies diplomatinėje atstovybėje, kuri veikia Lietuvos diplomatinės atstovybės rezidavimo valstybėje.

Valstybėse, su kuriomis Lietuvos Respublika nėra užmezgusi diplomatinių santykių, išduoti dokumentai LR DA nepriimami ir nelegalizuojami. Šiuo metu yra 5 tokios valstybės – JT narės: Butanas, Kongo Demokratinė Respublika, Papua Naujoji Gvinėja, Pietų Sudanas ir Pusiaujo Gvinėja.

Aukščiau išvardinti kriterijai galioja priimant legalizuoti ir užsienio valstybių atstovybių, veikiančių LR DA  rezidavimo valstybėje, išduodamus dokumentus.

Jei į LR DA teikiami dokumentai neatitinka aukščiau išvardintų kriterijų, jie toje LR DA nepriimami. Tokie dokumentai turi būti pateikiami legalizuoti tiesiogiai Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, jos nustatyta tvarka – https://keliauk.urm.lt/en/consular-services/legalisation  arba LR diplomatinėms atstovybėms, kuriose šiuos kriterijus atitiktų.

Gali būti legalizuojami ir tvirtinami pažyma (Apostille) šie oficialūs dokumentai:

  • išduoti valstybės ir savivaldybės institucijų ar pareigūnų, taip pat išduoti prokuroro, teismo pareigūno arba teismo sprendimus vykdančio asmens;
  • administraciniai dokumentai;
  • notariniai aktai;
  • fizinių asmenų pasirašytų dokumentų oficialūs patvirtinimai;
  • notariniai oficialių dokumentų nuorašai.

Dokumentai turi būti tvarkingi, įskaitomi. Jeigu dokumentą sudaro keli lapai, jie turi būti susiūti. Kiekvienas dokumentas tvirtinamas atskirai (pvz. diplomas ir jo priedas yra 2 dokumentai).

Dokumentų legalizavimo nereikalaujama, kai dokumentai yra sudaryti ar (ir) išduoti Lietuvos Respublikoje reziduojančių užsienio valstybių diplomatinių atstovybių ar konsulinių įstaigų.

SVARBU:    

Dokumentai, išduoti iki 1990 m. kovo 11 d., turintys Lietuvos Tarybų Socialistinės Republikos (LTSR) atributiką, nėra nei legalizuojami, nei tvirtinami pažyma (Apostille). Jie turi būti pakeisti naujais dokumentais.

Kokius dokumentus reikia pateikti dėl dokumentų tvirtinimo pažyma Apostille kreipiantis į Lietuvos Respublikos ambasadą Kazachstano Respublikoje?

Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys Kazachstano Respublikoje, Kirgizijos Respublikoje, Tadžikistano Respublikoje, Uzbekistano Respublikoje ir pageidaujantys Lietuvoje išduotą dokumentą patvirtinti konsuline pažyma Apostille Lietuvos Respublikos ambasadoje Kazachstano Respublikoje asmeniškai konsulinio priėmimo metu turi pateikti:

  • Lietuvos Respublikos institucijų išduoto dokumento originalą, kurį norima patvirtinti pažyma Apostille;
  • Asmens tapatybę liudijantį dokumentą (Lietuvos Respublikos pasą ar asmens tapatybės kortelę),
  • Nustatytos formos prašymą tarpininkauti patvirtinant pateiktą dokumentą pažyma Apostille (pildoma konsulate),
  • Sumokėti 20 eurų konsulinį mokestį už tarpininkavimą patvirtinant dokumentą pažyma Apostille.

Kreipiantis konsulinės paslaugos Lietuvos Respublikos ambasadoje Kazachstano Respublikoje, būtina iš anksto registruotis elektroniniu būdu.

DĖMESIO:   

Atkreipiame Jūsų dėmesį, jog pažyma Apostille gali būti tvirtinami tik po 1990-03-11 Lietuvos Respublikoje išduoti civilinės būklės liudijimai. Jeigu Jūsų civilinės būklės liudijimas yra išduotas iki 1990-03-11, Jūs taip pat turite kreiptis dėl kartotinio civilinės būklės liudijimo išdavimo.

Dokumentų tvirtinimo pažyma Apostille trukmė ir patvirtinto dokumento atsiėmimo tvarka

Pateikti dokumentai Lietuvos Respublikoje išduotam dokumentui patvirtinti konsuline pažyma „Apostille“ yra perduodami Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Konsuliniam departamentui. Dokumento patvirtinimas pažyma „Apostille“ ir persiuntimas Lietuvos Respublikos ambasadai Kazachstano Respublikoje paprastai užtrunka vieną mėnesį. Jeigu kartu pateikiami dokumentai ir dėl kartotinio civilinės būklės liudijimo išdavimo – 2-3 mėnesius.

Atsiimti pažyma Apostille patvirtintą dokumentą pilietis asmeniškai atvyksta į Lietuvos Respublikos ambasadą Kazachstano Respublikoje dokumentų atsiėmimo metu.

Kur kreiptis ir ką pateikti norint dokumentus legalizuoti Lietuvoje?

Kreiptis reikia į Užsienio reikalų ministerijos Konsulinį departamentą.

Pateikdami dokumentus legalizuoti, prašome pridėti:

  • asmens, teikiančio dokumentą (-us) legalizuoti, galiojančio paso ar kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, patvirtintą Lietuvos notaro
  • laisvos formos prašymą dėl dokumento legalizavimo, kuriame prašome nurodyti valstybę, kurioje planuojate pateikti legalizuotą (-us) dokumentą (-us) ir savo kontaktinius duomenis (el. pašto adresą ir telefono numerį)
  • nuo 2020 m. gruodžio 1 d. konsulinis mokestis už vieno dokumento legalizavimą - 20 EUR

Legalizuoti dokumentai bus išsiųsti gavėjui taip pat per kurjerių paštą, asmeniui iš kurjerių pašto įmonės užsisakius dokumento paėmimo paslaugą.