Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

Tel. +7 717 2 79 27 47; +7 717 2 79 29 02 (consular section); In case of urgency (questions regarding visas are not considered urgent): +7 701 643 3283
El. paštas
Naujienos Spausdinti RSS

Misija Sibiras – jau Kazachstane

Sukurta 2018.07.20 / Atnaujinta 2018.07.20 12:50
  Misija Sibiras – jau Kazachstane

  Vakar vakare į Astaną atvyko Lietuvos delegacija, kurios misija - sutvarkyti paminklinius ženklus tautiečių laidojimo Kazachstane vietose. Rusijos ambasadai Lietuvoje atsisakius ‚Misija Sibiras‘ nariams išduoti vizas, projekto organizatoriai nutarė vykti į Kazachstaną ir aplankyti mūsų piliečių tremties ir laidojimo vietas Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo rajonuose.

  ‚Karlag‘ (Karagandos lageriai) buvo sukurtas pagal Gulag (Glavnoje Upravlenije Lageriami) pavyzdį ir įtraukė į savo sistemą keliasdešimt Sovietų koncentracijos stovyklų. Pagal ‚Karlag‘o‘ duomenis pokario metais šiuose lageriuose kalėjo beveik 90 tūkstančių lietuvių. Dalis deportuotų mūsų tėvynainių dirbo Temirtau metalurgijos kombinate. Dėl klaikios aplinkosauginės būklės Vatikano atstovas Temirtau pavadino ‚vartais į pragarą‘. Lietuvai susigrąžinus Nepriklausomybę, dalis tautiečių grįžo į Tėvynę.


  Lietuvos delegacija aplankys minėtas teritorijas, o taip pat svečiuosis Lietuvių namuose Karagandoje, kuriuos įkūrė Vilniaus verslininkas Vytautas Varasimavičius. Šiame mieste Lietuva turi garbės konsulą Vitalijų Tvarijoną. Jis šiais metais buvo išrinktas Kazachstano Tautos Asamblėjos pirmininko, šalies Prezidento N. Nazarbajevo, pavaduotoju. Viso Lietuva yra įsteigusi 8 garbės konsulatus, apimančius didžiausius Kazachstano regionus. Kazachstane mūsų šalies įvaizdis yra žinomas, pozityvus ir sektinas.

  Dvišalė prekyba 2017 m. pasiekė 1,7 mlrd. USD lygį. Kazachstanas prekiauja su Lietuva daugiau nei su Baltarusija ir Lenkija.
  Įsimintinas buvo ir mūsų šalies pasirodymas pasaulinėje parodoje EXPO – 2017 Astanoje. Šios parodos komisarų komisaru buvo išrinktas Aplinkosaugos ministerijos pareigūnas Romas Jankauskas. Kasmet Lietuvą Kazachstane garsina ir mūsų meno kolektyvai, o taip pat sportininkai. Nuo š.m. gegužės mėn. susisiekimas tarp Lietuvos ir Kazachstano tapo dar paprastesnis – pradėti vykdyti tiesioginiai skrydžiai Astana-Vilnius-Astana. 


  Šiandien Misija Sibiras dalyviai apsilankė LR ambasadoje, kur susitiko su Lietuvos diplomatais, dirbančiais Kazachstane. Ambasadorius Vytautas Naudužas charakterizavo dvišalius santykius, trėmimų istoriją ir palinkėjo sėkmingos misijos Karlage.
  Po to Misija Sibiras nariai išvyko į ALŽIR (Akmolenskij Lager Žon Izmennikov Rodiny – Akmolinsko Tėvynės išdavikų žmonų lageris). Šioje moterų koncentracijos stovykloje kalėjo 13 Lietuvos piliečių. Šiuo metu minėta jaunimo grupė vyksta į Karagandą, kur ketina apsistoti Lietuvių namuose ir rytoj pradėti tvarkyti tautiečių laidojimo vietas.
   

  Naujienlaiškio prenumerata