Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis: Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą kontekste turime ir toliau išlaikyti NB8 ir visos Europos bei demokratinio pasaulio vienybę

Sukurta 2022.09.07 / Atnaujinta 2022.09.07 11:41
  G. Landsbergis: Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą kontekste turime ir toliau išlaikyti NB8 ir visos Europos bei demokratinio pasaulio vienybę

  Pasibaigus vakar, rugsėjo 6 dieną, Kaune prasidėjusio Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto (angl. Nordic-Baltic Eight, NB8) užsienio reikalų ministrų susitikimui, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad  esami iššūkiai tiek Šiaurės ir Baltijos regiono kaimynystėje, tiek pasaulyje reikalauja sutelkto atsako, kuris įmanomas tik išlaikant vienybę ir koordinuojantis pozicijas bei veiksmus tiek regiono, tiek tarptautiniu lygmeniu.

  „Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą kontekste turime ir toliau išlaikyti NB8 ir visos Europos bei demokratinio pasaulio vienybę, teikti politinę, ekonominę, humanitarinę ir karinę paramą Ukrainai, išlaikyti spaudimą Rusijai nutraukti savo karinę agresiją prieš šią šalį ir ginti demokratijos principus tarptautiniuose forumuose“, –  sakė G. Landsbergis.

  Dviejų dienų susitikime ministrai aptarė regioninio saugumo stiprinimo, Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą bei paramos šiai šaliai klausimus, diskutavo apie energetinį saugumą regione bei globalių ekonominių iššūkių poveikį šio regiono šalims, aptarė glaudesnio bendradarbiavimo perspektyvas su Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono demokratinėmis šalimis, pasirengimą artėjančiai Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai bei kitus regionui aktualius klausimus.

  Ministras G. Landsbergis taip pat pabrėžė, kad regioninio bendradarbiavimo perspektyvos tik stiprėja, ypač gynybos ir saugumo srityje Švedijai bei Suomijai nusprendus stoti į NATO. „Šioms artimoms Šiaurės kaimynėms prisijungus prie NATO, aljansas taps dar stipresnis, o Šiaurės ir Baltijos šalių regionas taps žymiai saugesnis. Baltijos jūra taps gynybinio aljanso vidaus jūra. Tikimės, kad kitais metais NATO viršūnių susitikime Vilniuje dalyvaus jau 32 narės“, – sakė G. Landsbergis.

  Ministras G. Landsbergis pasidžiaugė NB8 koordinuotais veiksmais, matomumu ir bendrais pareiškimais Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje, Saugumo Tarybos debatuose, bendradarbiavimu Žmogaus teisių taryboje, kurios narėmis 2022-2024 metų laikotarpiu yra ir Lietuva bei Suomija. Vien Žmogaus teisių taryboje šiais metais (49-ojoje ir 50-ojoje sesijose) padaryti 79 NB8  bendri pareiškimai, o Niujorke – 7.

  „Dirbdami kartu, demonstruojame ir propaguojame savo vertybes ir bendrus interesus, siekiame mūsų regiono lyderystės ginant demokratinius principus, stipriname ir darome labiau matomą Šiaurės ir Baltijos šalių politinį „prekės ženklą“, – teigė ministras G. Landsbergis.

  Ministras G. Landsbergis pakvietė Šiaurės ir Baltijos šalių kolegas šių metų lapkričio 9-10 dienomis dalyvauti Vilniuje organizuojamame tarptautiniame Demokratijos ateities forume (angl. „Future of Democracy“).

  Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas (NB8) – neformalus ir neinstitucionalizuotas penkių Šiaurės ir trijų Baltijos valstybių – Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos – bendradarbiavimo formatas. NB8 šalys rotacijos būdu kiekvienais metais koordinuoja NB8 veiklą (darbotvarkę), rengia ir globoja tais metais vyksiančius susitikimus. 2022 metais NB8 bendradarbiavimą koordinuoja Lietuva.